fbpx

28 dec 2018

Aké je vlastne Fame.sk?

/
Komentáre0

Keďže ma čoskoro čakala svadba (moja vlastná), rozhodla som sa, že absolvujem kurz vizáže. Chcela som si svadobný make-up urobiť sama a neskôr do tejto oblasti zabŕdnuť aj trochu hlbšie. Chcela som sa stať vizážistkou.

Hľadala som na nete kurz, ktorý by mi vyhovoval. Nebolo to vôbec ľahké. Podľa čoho sa mám vlastne rozhodnúť?
Keďže som bola zamestnaná, časovo mi nevyhovovali denné kurzy. Hľadala som niečo cez víkendy a aj našla – vo Fame.sk.
Keďže som od prírody zvedavá a nadmieru kritická, preťukla som si celý Fame.sk – čo robia, kde, prečo, s kým,… A bola som naozaj nadšená! Prečo nemajú po celej Bratislave billboardy, aby sa o takej skvelej inštitúcii dozvedeli všetci?
Už som spomínala, že som nad mieru kritická? A ešte k tomu aj skeptická. Keď opadne prvotné nadšenie, príde triezvy úsudok. Čo neuvidím na vlastné oči, tomu neverím. Prihlásila som sa teda na prvý deň kurzu IMAGE-MAKER 7v1, kde sa preberali základy vizáže. Celý kurz sa dá absolvovať aj po jednotlivých dňoch – čo sa mi veľmi páčilo.

Keď som prišla do Refinery Gallery, bola som celkom prekvapená z industriálnych priestorov. Človek sa tam cíti ako v okrajovej časti New Yorku. Prešla som cez dlhé chodby do školiacich priestorov. Na stole nás čakali darčeky a zápisníky.
Lektorka nás pekne privítala a mohlo sa začať. Keď sme po siedmych hodinách skončili, necítila som si ruku. Tak dlho som sa ešte nelíčila.

Pamätám si, že sa ma Terka (Terézia Madarová, zakladateľka Fame.sk) ešte pýtala, či nezostanem na celý kurz IMAGE-MAKER 7v1. Bola som v pokušení, ale nevedela som si predstaviť, že zabijem 14 nedieľ po sebe. Neverila som, že to popri práci zvládnem. Tak som to nechala tak. To som ešte netušila, že sa vrátim ešte dva krát. Prvý krát ako študent, druhý krát ako člen tímu.

Po vyše roku som raz sedela nad zápisníkom a premýšľala, čo mám ešte vybaviť, alebo čo som vždy chcela spraviť a odsúvala to na legendárne „inokedy“. Pod dlhý zoznam som napísala – Fame.sk, kurz IMAGE-MAKER 7v1. Čo keby som to predsa len skúsila a prihlásila sa? Najbližší termín mi celkom vyhovoval, tak som zavolala, dohodla sa a už som posielala objednávku.

Tešila som sa a aj sa trochu obávala – nebude to na mňa príliš? Teraz sa už na tom smejem. Na konci kurzu sme totiž plakali, že my nejdeme domov a zostávame tu navždy. Je to tak. Po tých nedeliach sa veru Fame dostane človeku pod kožu.

Fame naštartovalo moju kreativitu, stretla som tam veľa zaujímavých ľudí a bola to aj drina. Musela som sa často prekonávať, piť hektolitre kávy, bolel ma chrbát, nedarilo sa mi. Na záverečky mi ochorela modelka, musela som v sobotu večer zháňať druhú. Vďaka tomu, že vo Fame dostanú študenti k dispozícii modelky rôzneho veku, ženy aj mužov, vytvoríte si celkom slušnú sieť – stačilo napísať zopár modelkám, s ktorými som bola v kontakte na Instagrame a jedna z nich ma „zachránila“.

Ďakujem týmto ešte raz, Barborka!

Všetko nakoniec dopadlo dobre – aj vďaka obetavému prístupu tímu Fame.sk a skvelej lektorke Ivetke Škrabákovej.

Už vtedy som si všimla, koľko úsilia to musí stáť, ukočírovať taký kurz. Každý zo študentov je z iného prostredia, má inú povahu, skúsenosti, temperament. Každý príde na kurz s inými očakávaniami. Ako sa to celé dá skĺbiť do jedného celku a priviesť skupinu do úspešného finále? Na každú nedeľu nachystať na kurz občerstvenie, ateliéry, podklady. Zohnať najlepších lektorov a modelky na každú nedeľu. Čo tu nocujú? Veď sú tu kurzy skoro každý deň. A nech rátam ako rátam, vidím len dve baby v tíme.
Klobúk dolu, pomyslela som si.

Asi o dva mesiace po kurze ma Terka oslovila s možnosťou praxe v TV Markíza. No a zrazu som bola v Teleráne a pomáhala so stylingom. O pár dní som zase písala blog o mojej skúsenosti z kurzov. To všetko bola pre mňa výzva. Vstávať do Markízy ráno o štrvtej (ako to tí moderátori môžu robiť?!), sadnúť si a hodiť na papier súvislý text?
Zvládla som to.

No tá najväčšia výzva mala ešte len prísť. Zrazu mi prišla správa. Hlasová.
To čo bolo v nej mi vyrazilo dych! Ponuka dlhodobej spolupráce!

Musela som ísť na vzduch, lebo splniť si svoj sen a venovať sa móde či vizáži, zažiť atmosféru módnych prehliadok či fotení bolo niečo, čo som už dávno pochovala. Ďalšie dva týždne boli náročné. Musela som sa rozhodnúť.

Bol prvý augustový deň a ja som stála pred Refinery Gallery. Začala som od prvej minúty naplno makať a nezastavila sa doteraz. Moje tušenie sa naplnilo. Je to krásna, no veľmi náročná práca. Práca s ľuďmi vo vzdelávacej sfére vás dokáže úplne pohltiť a nabiť neskutočne pozitívnou energiou.

Na druhej strane vás ale dokáže prekvapiť, čoho všetkého sú niektorí ľudia schopní.
Áno, mám na mysli aj sociálne siete. Predtým som s nimi mala len minimálnu skúsenosť, hejty, negativitu a závisť som sledovala len z diaľky. No vo Fame sa vás to zrazu týka.
Musíte obhajovať študentov a ich práce. Ambasádorov a ich vzhľad. Stretávate sa s homofóbiou, bodyshamingom.
Stretávate sa s ľudskou ľahostajnosťou a neserióznosťou. Dohodnuté termíny a podmienky neplatia.

Napriek tomu, je to jedna z mojich najlepších skúseností doteraz. Sledovať študentov, ako sa snažia prekonať svoje strachy a limity, sledovať ich ako sú hrdí na svoje práce a pokroky. Vidieť ako sa im darí na praxi, či v práci ktorú sme im sprostredkovali.

Pre pocit, že človek prispel k splneniu sna sa oplatí sedieť po večeroch a víkendoch za počítačom s telefónom v ruke…

 

Facebook